Co je hydroterapie?

Co je hydroterapie?

 

Moderní metoda léčby – hydroterapie

 

Právě ty nejzřejmější a nejjednodušší léčebné postupy jsou často přehlíženy. Tak například VODA – tvoří plné dvě třetiny našeho těla a pokrývá čtyři pětiny zemského povrchu. Bez jídla jsou lidé schopni přežít týdny, ale bez vody pouze několik málo dní. Jak může být tato látka užitečná při léčení?

 

V čem spočívá tajemství hydroterapie?


Účinek hydroterapie je založen na zákonu akce a reakce. Pokud zahřejeme kůži, ať už horkou koupelí nebo obkladem, krev je okamžitě přiváděna k povrchu, a pak se vrací k hlouběji uloženým krevním cévám. Podobně studená voda odvede krev z povrchu, ale způsobí druhotný pocit tepla, když se krev vrací do tkání a cév, ze kterých byla předtím chladem vytlačena. Tato myšlenka okamžité reakce, po které následuje druhotná a déle trvající, je základním principem hydroterapie.Využijte všech skupenství vodyStudená sníží teplotu


Studená voda posiluje organismus a obnovuje energii. Snižuje horečku a působí jako diuretikum (prostředek k odstranění přebytečné vody a toxinů z těla) a anestetikum (zmírňuje bolesti), pomáhá při zácpě a obnovuje ztracenou energii.


Led na popáleniny


Led a ledová voda zmírňují bolest při popáleninách, pomáhají zastavovat krvácení a snižují otoky při zranění.Teplá na vyplavení škodlivin


Oproti tomu teplá voda má uvolňující účinky. Horké koupele vyvolávají pocit pocení, při kterém se vylučují z těla škodlivé látky. Také ve formě teplých obkladů může voda zmírňovat bolesti a zánětlivé projevy, avšak na zanícené rány a zranění je třeba použít vodu studenou. Horká voda totiž zvyšuje průtok krve, čímž by zhoršila zánět při poranění.Střídavé horké a studené koupele posilují krevní oběh.

 
Pára se také využívá ve vodoléčbě, protože otevírá póry, vyvolává intenzivní pocit pocení a uvolňuje hleny při kašli. Zvlhčený vzduch je vhodný pro ty, kteří trpí záněty vedlejších nosních dutin a alergiemi na látky rozptýlené ve vzduchu.Horká koupel nohou při nachlazení


Tento jednoduchý lék se běžně využívá ke zlepšení celkové krevní cirkulace při nachlazení, rýmě, zánětu průdušek a zápalu plic. Spolu s koupelí rukou v horké vodě může tato metoda pomoci i při bolestech hlavy. Má výborné účinky i při léčení svalových křečí v pánvi.Tento způsob léčení ale neužíváme u pacientů s cévními onemocněními a u diabetiků.

Potřebujeme:
kbelík, prostěradlo či osušku, froté ručník, ledový obklad nebo zábaly s ledem, nádobu na horkou vodu (čajová konvice) a teploměr.Jak správně postupovat

 • Posaďte pacienta na židli nebo ho nechte ležet v posteli. Zabalte ho do prostěradla či osušky.

 • Vodu o teplotě čtyřiceti stupňů Celsia nalijeme do kbelíku. Pokud nemůžeme teplotu vody změřit, namočíme do vody loket, protože voda nesmí být příliš horká.

 • Ponořte pacientovi nohy do horké vody. Na jeho hlavu a krk přiložte ledový obklad, obzvláště když chceme přinést úlevu od bolestí hlavy nebo zánětu dutin.

 • Čas od času přilévejte horkou vodu, ale dbejte na to, aby teplota nepřekročila 43 stupňů.

 • Po deseti až dvaceti minutách ukončete proceduru a nalijte pacientovi na nohy studenou vodu.

 • Následně uložte pacienta zpět do postele.Inhalace párou vyřeší zánět dutin


Tato léčba je výborná při laryngitidě (zánětu hrtanu), zánětu dutin, bronchitidě, a dokonce i při zápalu plic. Při inhalaci páry se dostane horký vlhký vzduch k překrveným sliznicím a působí jako rozpouštědlo pro silné vrstvy hlenu. Hlen je rozředěn a může být mnohem snadněji posouván řasinkami, které lemují sliznici průdušek, a tak odstraňují zánětlivý sekret.

Potřebujeme:
Dá se použít buď sériově vyráběný inhalátor, nebo si můžeme vyrobit svůj vlastní inhalátor využitím čajové konvičky s vroucí vodou. Uděláme si kornout z tvrdého papíru tak, aby pára mohla stoupat z konvičky přímo k nosu a ústům. Optimální je, když si připravíme chomáček vaty s trochou stoprocentního přírodního eukalyptového nebo pininového oleje a vhodíme jej do vody. Vyvolává ústup otoku sliznice, a tak zesiluje účinek páry.Jak správně postupovat

 • Zabalte pacienta do prostěradla nebo teplé osušky.

 • Pacient inhaluje páru deset až dvacet minut, a to třikrát denně.

 • Pokud je pacientovi příliš horko a potí se, léčbu lze zakončit vlažnou sprchou.Ledové zábaly na otoky a kloubní záněty


Tyto zábaly se používají jen místně na oblasti kloubů a svalů. Pomáhají k úlevě od bolesti a jako prevence proti otokům. Ledový zábal zabraňuje většímu rozlití krve z prasklých cév. Ochlazení navíc omezí metabolismus v daném místě a krevní oběh má více času na to, aby přinesl vše, co je potřebné k vyléčení.

Ledový zábal je účinný při léčbě akutních kloubních zánětů, jako je například infekční zánět. Je to také nejlepší léčba při podvrtnutí, naražení nebo při poranění svalů a kloubů.

Potřebujeme:
dva froté ručníky, kus látky o velikosti asi 30 x 30 cm, igelitový sáček a ledovou drť.Jak správně postupovat

 • Rozdrcený led položte na ručník a vytvořte balíček silný asi dva centimetry.

 • Na místo, které má být léčeno, rozprostřete látku.

 • Položte balíček s ledem na místo kryté látkou.

 • Obklad nechte přiložený asi půl hodiny.Zapařovací (Priessnitzův) obklad na zánět v krku


Teplý obklad se od teplého zábalu podstatně odlišuje. Nedodává tělu teplo. Naopak, po aplikaci využívá chladné vlhkosti obkladu a zvyšuje tak krevní oběh. Tím přivádí krev na místo, které je třeba léčit. Zvýšením teploty se k němu krví dostanou potřebné látky. Tento druh obkladu je výborný pro léčbu zánětu krku (zánět mandlí, angínu).

Potřebujeme:
pruh silnější bavlněné látky (asi deset centimetrů široký a dostatečně dlouhý) k zabalení krku dvakrát dokola, stejně široký a dlouhý kus flanelu, zavírací špendlík.Jak správně postupovat

 • Ponořte bavlněný pruh do studené vody a vyždímejte jej.

 • Povrch látky uhlaďte, pak pruh otočte dvakrát kolem krku.

 • Přiložte pruh igelitu a oviňte dvěma vrstvami suché látky.

 • Utáhněte obklad těsně, ale ne příliš, aby mohl pacient volně dýchat.

 • Obklad ponechejte pacientovi celou noc a sundejte až ráno.

 • Poté omyjte kůži krku chladnou vodou a dobře vytřete do sucha.

 

Zábal do mokrého prostěradla při chřipce či stresu


Tento druh zábalu je jedním z nejúčinnějších sedativ. Obzvláště efektivní je při léčbě stavů vzrušenosti (stresové situace). Zábal mokrým prostěradlem je v podstatě obklad celého těla s řadou účinků, které působí podle délky zábalu.

Při léčbě rozlišujeme tři stádia. V první fázi dochází ke snížení horečky, druhé stádium je neutrální a pomáhá při nespavosti. Ve třetí fázi dochází k samotnému léčení pocením. Je to užitečné léčení například dny, chronického zánětu ledvin, dětské bronchitidy či chřipky.

Potřebujeme:
postel nebo stůl na položení, dvě přikrývky, prostěradlo a ručník.


Jak správně postupovat

 • Položte si dvě přikrývky na postel či stůl, nejprve dvojitou, potom jednoduchou.

 • Na svrchní přikrývku umístěte suché prostěradlo.

 • Další prostěradlo ponořte do studené vody a řádně ho vyždímejte.

 • Mokré prostěradlo umístěte na přiložené suché prostěradlo.

 • Pacienta položte a zabalte jeho tělo do prostěradla.

 • Potom přes něj přehoďte pokrývku.

 • Nechejte ho zabaleného hodinu a potom jej omyjte vlažnou vodou a osušte.Horká a studená sprcha na povzbuzení organismu


Potřebujeme:
sprchu a osušku


Jak správně postupovat

 • Začněte s teplou sprchou a teplotu zvyšujte na únosnou mez.

 • Horkou sprchu rychle změňte na studenou a vydržte pod ní asi čtvrt až půl minuty.

 • Opakujte ještě jednou teplou a studenou po půl minutě.

 • Zakončete léčbu sprchou o normální tělesné teplotě.Sedací koupel při bolestech podbřišku


Sedací koupel je jedním z nejstarších a nejhodnotnějších způsobů léčení vodou. Při její aplikaci se studenou či horkou vodou jsou reflexně ovlivněny prostata, tlusté střevo, konečník, děloha i vaječníky. Ve střediscích hydroterapie se používají speciálně tvarované vany. Normální vana se nedoporučuje, protože pacient musí mít nohy z vody venku. Výborná je dětská vanička.

Sedací koupel přináší úlevu při křečích dělohy, hemeroidech nebo zánětlivých chorobách v pánvi. Chladná koupel vyvolává kontrakci cév zásobujících dělohu, vaječníky, prostatu, tlusté střevo a močový měchýř. Horká koupel ulevuje od bolestí a zvyšuje prokrvení. Vlažná koupel napomáhá uvolnění.

Potřebujeme:
dětskou vaničku a ručník.


Jak správně postupovat

 • Umístěte vaničku tak, aby mohl pacient ve vaničce sedět a nohy a tělo nechal venku.

 • Potom naplňte vaničku vodou.

 • Koupel trvá dvacet minut.Zkoumání léčebných účinků vody v minulosti


Jednou z nejrannějších zvěstí o léčebném užití vody je zpráva o řeckém bohu zvaném Aesculap. V jeho chrámech byly prováděny koupele a masáže jako jedna z forem léčení. Také Hippokrates vodu terapeuticky využíval. Prosazoval pití vody při horečce a věřil, že koupele pomáhají zdolat choroby. Také řecký lékař Galén, který napsal vynikající lékařské texty, byl přesvědčen, že horké i studené koupele mají příznivé účinky. Podobného názoru byl i řecký lékař a spisovatel Celsus.

V osmnáctém století němečtí, angličtí a italští kněží znovu oživili terapeutické užití vody. V roce 1797 napsal skotský lékař James Currie knihu zvanou Lékařské zprávy o účincích vody, teplé i studené při horečkách a horečnatých onemocněních. Na začátku devatenáctého století slezský farmář Vincent Priessnitz objevil vodoléčbu, používal postupy jako koupele, sprchy, ponořování a jednoduché nebo dvojité obklady. Později v devatenáctém století adaptoval Sebastian Kneipp Priessnitzovy postupy dle vlastních teorií hydroterapie.

Kontakt

AWA relaxační centrum, prodejna zdravé výživy

RAZAT STYLE CZ, spol. s r. o.

Orlí 16, 1. patro                      Dům u Kamenné panny
602 00 Brno

Tel.: 542 222 220, 731 430 393


E-mail:
info@awarelaxcentrum.cz

www.awashop.cz

REZERVACE MÍST
tel.: 542 222 220, 731 430 393

3D prohlídka


Otevírací doba:

Prázdniny od 1.7. do :31.8.
Po - Pá 9:00 - 17:00

V termínu od 1.9. do 30.6. platí následující:

Po  - Pá:  9:00 - 18:00
So, Ne: ZAVŘENO

 

Bezdrátové připojení ZDARMA

Elis dance sport

© AWA Relaxační centrum Brno, fotoepilace, masáže, solná jeskyně, TianDe, meditace, EEG biofeedback